fbpx

Zleć poszukiwania przodków

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd pochodzą twoi przodkowie? Najczęściej nasza pamięć sięga 2 – 3 pokoleń wstecz, a więc do czasów niezbyt odległych. Przodek przegrał majątek w karty? Dziadek lub babcia pochodziła z drobnej szlachty? A może ktoś walczył w powstaniu styczniowym lub listopadowym? To tematy wielu rodzinnych legend, a najciekawsze w tym wszystkim jest to, że można je sprawdzić i dowiedzieć się jak było naprawdę. Na jaw wychodzą także historie czy dokonania przodków o których pamięć w rodzinie zaginęła, ale dzięki kwerendzie w archiwach możliwe stanie się przekazanie ich następnym pokoleniom. Nigdy nie wiadomo co skrywają przed nami tajemnice sprzed kilku pokoleń.

Chcesz się dowiedzieć kim byli twoi przodkowie, skąd pochodzili, jakie dramaty rodzinne przeżywali, oraz jak potoczyły się ich losy? Przeprowadzenie badań pozwoliło by z całą pewnością ustalić historię rodziny sięgającą w większości rodów co najmniej XVII- XVIII wieku, a czasem w przypadku rodzin szlacheckiego pochodzenia czasów średniowiecza.

A może szukasz pomysłu na prezent dla swoich rodziców lub innych bliskich z okazji zbliżającej się rocznicy ślubu, urodzin lub imienin? Jeśli tak to świetnie trafiłeś.

Wystarczy wypełnić formularz zamieszczony poniżej a pierwsze informacje otrzymasz już w ciągu 24 godzin.

Formularz do zgłoszenia

Co oferuje:

– stworzenie obszernego opracowania dotyczącego genealogii rodu (możliwość wydania książki),
– kopie dokumentów nawet sprzed kilkuset lat dotyczące Twoich przodków,
– drzewo genealogiczne w formie graficznej – wspaniała pamiątka do powieszenia na ścianie lub prezent dla członka rodziny,
– sporządzenie wywodu przodków lub zbadania linii przodków po mieczu czyli po nazwisku,
– mapa miejsc związanych z twoimi przodkami
– podanie etymologii Twojego nazwiska,
– rozmieszczenie nazwiska na obszarze dzisiejszej Polski,
– tłumaczenie metryk
– indywidualna wycena w zależności od rejonu i zakresu poszukiwań,
– pomoc w odnalezieniu dokumentów potrzebnych do uzyskania obywatelstwa
– zebranie dokumentacji genealogicznej potrzebnej do spraw spadkowych

Ile to kosztuje:

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Wycenę konkretnego zlecenia podejmuje się po zebraniu i przeanalizowaniu podstawowych informacji od mojego klienta. Wiele zależy od tego jak obszerne informacje chcesz uzyskać. Opracowanie dotyczące samego wywodu przodków jest o wiele mniej pracochłonne niż dołączenie do tego także krewnych spośród wszystkich linii. Płacisz zawsze za to co uda się odnaleźć, więc nie ma obaw – jeśli nie uda się odnaleźć tego co planowaliśmy to nie poniesiesz zbyt wysokich kosztów. Duże znaczenia ma także region z którego pochodzili przodkowie. Dla wielu obszarów posiadam ułatwiony dostęp do potrzebnej dokumentacji, zaś dla innych trzeba doliczyć koszty wyjazdów. Podsumowując, w zależności od wielu wyżej wymienionych czynników, koszty poszukiwań mogą się wahać od 500 zł do nawet kilkunastu tysięcy, dlatego zapraszam do kontaktu, aby bezpłatnie skonsultować Twoje zlecenie.

Ile czasu to trwa:

Wspomniałem wcześniej, że w zależności od zakresu i regionu poszukiwań pracy może być więcej lub mniej. Wpływa to też oczywiście na czas trwania takiego zlecenia. Często pierwsze informacje uda się uzyskać w ciągu kilku dni, ale czasem opracowanie pełnej genealogii może potrwać od kilku miesięcy do ponad roku.

Proces poszukiwań:

Zebranie informacji od klienta – na początku musimy zacząć od uporządkowania tego co już wiadomo, a więc: dane przodków: imiona, nazwiska oraz wydarzenia związane z ich życiem takie jak miejsca i data urodzenia, ślubu, zgonu a także pochówku. Przydatne mogą być także inne szczegóły z ich życiorysu. Być może jesteś w posiadaniu dokumentów dotyczących twoich przodków, mogą to być wszelkiego rodzaju odpisy, akty notarialne, listy, pamiętniki, zdjęcia itp. – jeśli tak to zachęcam do załączenia tych plików w formularzu zgłoszenia lub dosłania ich w późniejszym terminie. W rodzinie krąży też na pewno wiele legend – warto je przytoczyć, bo często w takich opowieściach tkwi ziarno prawdy a zawsze można je zweryfikować.

Uporządkowanie i uzupełnienie informacji przesłanych od klienta – po przeanalizowaniu początkowych danych, kontaktuje się z klientem i dzięki wykorzystaniu mojej praktycznej wiedzy i doświadczenia staramy się ustalić lub doprecyzować informacje, które znajdują się w obrębie rodziny.

Analiza zlecenia – w ciągu 3 dni po zebraniu informacji analizuje dostępność materiałów i określam możliwości dalszych prac wraz z wyceną i przybliżonym czasem realizacji zlecenia oraz z podziałem na poszczególne etapy poszukiwań. Oczywiście w trakcie prowadzonych prac część z tych ustaleń może ulec aktualizacji – każdy jednak etap przed rozpoczęciem prac jest konsultowany.

Rozpoczęcie poszukiwań – po zaakceptowaniu przez klienta wyceny zlecenia rozpoczynamy pracę związana z analizą materiałów archiwalnych. O postępach klient informowany jest na bieżąco, a na koniec każdego z planowanych etapów poszukiwań dostaje raport opisujący postępy z przeprowadzonych prac.

Opracowanie końcowe – po skończeniu prac poszukiwawczych czas na pełne opracowanie, które jest podsumowaniem wcześniejszych wyników oraz stworzenie ostatecznego graficznego wywodu przodków. Dodatkowo dołączone zostaną kopię dokumentów oraz mapa miejsc związanych z życiem przodków. Istnieje również możliwość stworzenia prezentacji i przedstawienie najciekawszych zagadnień z losów rodziny podczas spotkania z rodziną.

Przykłady dokumentów